10 روش خانگی معجزه آسا برای درمان سریع سوختگی زبان با چای داغ یا غذا | بیماری

: راه های رفع سوختگی زبون با چای داغ یا غذا

تقریبا هممون این تجربه رو داریم: توقع نداریم غذایی اونقدر داغ باشه که زبون مون رو بسوزونه به خاطر همین یه قاشق پُر از اونو به دهن می بریم و …! بعد هم تلاش می کنیم دهن مون رو به روشی خنک کنیم. شاید تا حدودی به درد بخور باشه اما معمولا با سوختگی به جا مونده روی زبون مواجه میشیم. بعضی از افراد تا مدتها احساس سوختگی رو روی زبون خود دارن. البته مریضی به نام سندرم سوزش دهن هست که فرد بی دلیل و همیشه احساس سوزش در زبون خود می کنه که با سوختگی واقعی زبون به طور کامل فرق داره.

فرقی نمی کنه سوختگی به چه دلیل باشه، به هر حال زبانی که سوخته س، پرزهای چشایی اش آسیب دیده و طعم غذاها رو کمتر حس می کنه. بسته به درجه سوختگی، ممکنه نشونه هایی چون درد، قرمزی روی سطح زبون، تورم و التهاب و یا حتی تاول داشته باشین. حتی یه سوختگی ناچیز روی زبون هم می تونه ناراحتیای زیادی بسازه، که مخصوصا با خوردن یا نوشیدن یه چیز گرم، بیشتر هم بشه. این سوختگی در آخر درمون پیدا می کنه، اما شما می تونین با چند راه حل ساده خونگی، این دوره رو کوتاه تر کنین. سوختگی شدید می تونه عفونت بسازه، پس اگه سوختگی زبون تون شدیده حتما و فورا به دکتر مراجعه کنین.

: 10 روش خونگی عجیب واسه درمان سریع سوختگی زبون با چای داغ یا غذا

درمان سریع سوختگی زبون

با دهن تون نفس بکشین

به محض اینکه غذای داغی رو به دهن گذاشتین و سوختید، اونو از دهن خارج کرده و زبون خود رو بیرون بیارین و شروع کنین به با دهن نفس کشیدن. وقتی با دهن نفس می کشید، هوای خنک روی سطح زبون تون جاری شده و سوزش و دردتون آرامش پیدا می کنه. تلاش کنین حجم خیلی از هوا رو در حالی که زبون تون بیرون از دهانه تنفس کنین و به این کار ادامه بدین تا سوزش تون کمتر شه.

یه چیز سرد و خنک بخورین

ختنه دردناک دختران جوون+عکس

هر چی زودتر یه چیز سرد بخورین تا دمای زبون تون پایین بیاد. التهاب زبون تون هم کمتر شده و از آسیب بافت پیشگیری می شه. ، آب و رطوبت دهن تون حفظ شده و باکتریای مضر باعث عفونت نمی شن. می تونین یه تیکه یخ رو میک بزنین یا بستنی بخورین. آب میوه خنک هم خوبه، یا اینکه آب سرد رو جرعه جرعه بخورین. تلاش کنین هر چیز خنکی رو که در دهن می ذارین تا جایی که امکان داره قبل از قورت دادن در دهن نگه دارین.

آب گرم در دهن تون نگه دارین

نگه داشتن آب گرم در دهن هم یه راه دیگه واسه درمون زبون  سوخته س. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد نشون داد واسه کاهش آسیب بعد از سوختگی زبون، آب گرم در دهن می تونه جلوی پیشرفت سوختگی رو بگیره. هم اینکه این کار باعث افزایش ریزجریان خون در بافت زبون شده و طبیعتا تحویل مواد غذایی از سرخرگا به بستر مویرگی در بافتای زنده که پرفیوژن اسمشه، بهتر صورت میگیره، در نتیجه بافت زبون از آسیب ِ بیشتر، نجات پیدا می کنه.

نصف قاشق چایخوری نمک رو تو یه لیوان آب گرم حل کرده و ۳۰ ثانیه در دهن بچرخونین و بعد تُف کنین. این کار رو چند بار در روز انجام بدین تا زبون تون درمون پیدا کنه.

عسل

عسل هم یه راه حل بسیار خوب خونگی واسه سوختگی زبانه. خاصیت آنتی باکتریال عسل مانع عفونت باکتریایی پوست آسیب دیده شده و یه عامل ضد التهاب هم هست که می تونه درد و تورم رو کم کنه. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد نشون داد ویژگی ضد عفونی کنندگی و ضد التهابی عسل واسه بازسازی زخم، فوق العاده س. یه قاشق چایخوری عسل رو روی زبون تون پخش کنین و اجازه بدین تا جایی که امکان داره روی زبون تون بمونه. این کار رو روزی ۲ تا ۳ بار انجام بدین.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یه درمان عجیب واسه سوختگی زبانه که نه فقط سلولای آسیب دیده رو آرامش میده بلکه به روند درمون هم کمک می کنه، و از درد و التهاب هم کم می کنه. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۷ انجام شد نشون داد آلو ئه ورا می تونه یه دخالت گر موثر در درمون سوختگیای درجه یک تا درجه دو باشه. ژل آلوئه ورا رو از برگ اون استخراج کرده و اونو به تموم زبون تون بمالید تا دردتون آروم شه و چند بار در روز این کار رو تکرار کنین. هم اینکه می تونین ژل آلوئه ورا رو به صورت تیکهای یخ درآورده و مرتبا میک بزنین.

ماست

ماست هم می تونه یه آرامش فوری واسه سوزش زبون باشه. ذات آروم بخش ماست، گرما سوختگی رو از زبون کم کرده و از حساسیت و سوزش اون کم می کنه. نصف فنجون ماست ساده و سرد رو کم کم بخورین، البته چند ثانیه در دهن نگه داشته و بعد قورت بدین. چند بار در طول روز تکرار کنین.

شکر

یه راه ساده دیگه واسه درمون سوختگی زبون، به کار گیری شکره. شکر، به عنوان دلیلی آرامش دهنده عمل کرده و چشایی تون رو بهتر می کنه. یه قاشق چایخوری شکر رو روی زبون خود بذارین. زبون رو به سقف دهن بچسبونین و بذارین شکر ذوب شه. هر چقدر که لازمه تکرار کنین. البته این راه حل به آدمایی که قند خون شون بالاست پیشنهاد نمی شه.

نعنا

نعنا هم واسه آرامش احساس ناراحتی به وجود اومده به وسیله سوختگی زبون خوبه. این گیاه شامل منتول بوده که به فعال کردن عصبای حسی سرما کمک می کنه، ناحیه سوخته رو بی حس کرده و از التهاب کم می کنه. هم اینکه نعنا خواص آنتی باکتریال داره که می تونه از بروز عفونت پیشگیری کنه.

کمی خمیر دندون نعنایی روی سطح سوخته زبون بذارین و زبون رو کمی بیرون از دهن نگه دارین تا خمیر دندون خشک شه و بعد با آب سرد بشورید. این کار رو ۲ تا ۳ بار در روز انجام بدین. می تونین چای نعنایی رو در یخچال خنک کرده و جرعه جرعه بخورین. حتی می تونین هر چند ساعت، یه آدامس نعنایی جستجو کنین.

گلیسرین گیاهی

گلیسرین گیاهی یا گلیسرول، ماده ای شفاف و بدون بوه که از روغنای گیاهی تولید می شه. گلیسرین گیاهی به کاهش التهاب بافتای آسیب دیده کمک کرده و زبون رو مرطوب نگه می داره، که واسه درمون فوری زبون، خیلی خوبه. گلیسرین رو به زبون تون بمالید و تا جایی که می تونین تحمل کنین بذارین روی زبون بمونه و بعد تُف کنین. دهن تون رو با آب سرد بشورید. هم اینکه می تونین از دهن شویه ی گلیسرینی استفاده کنین.

ویتامین E

کپسول ویتامین E واسه درمان سوختگی زبون خیلی خوبه. طبیعت آرامبخش روغن ویتامین E می تونه آرامش فوری باشه. روغن ویتامین E دوره درمون رو تسریع کرده و به بازسازی بافت آسیب دیده هم کمک می کنه. یه عدد کپسول ویتامین E رو باز کنین و محتویات اونو روی زبون تون بریزین. با به کار گیری انگشت، اونو روی تموم قسمتای سوخته پخش کنین. چند بار در روز این کار رو تکرار کنین.

چند پیشنهاد

از نوشیدن مایعات گرم دوری کنین چون زبون رو تحریک می کنه. از خوردن غذاهای اسیدی مانند پرتقال هم دوری کنین. غذاهای تُرد و سفت مانند چیپس و آجیل نخورین. غذاهای تند و ادویه دار هم مصرف نکنین. مرتبا دهن تون رو با نوشیدن آب خنک مرطوب نگه دارین. واسه افزایش ترشح بزاق، آدامس بجوید. اگه سوختگی تون درمون پیدا نکرد به دکتر مراجعه کنین. / برترینا

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *