پایان نامه ارشد : پایان نامه ارزیابی عملکرد HSE/اقدامات ایمنی در فضای بسته

اقدامات ایمنی در ورود به فضاهای بسته

اقدام ایمنی توضیح
حفاظ گذاری در اطراف فضای بسته در اطراف فضای بسته موانع و علایم هشدار دهنده‌ای نصب کنید تا ضمن جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز به منطقه‌ی کار، از سقوط اجسام بر سر افرادی که به درون فضای بسته وارد شده‌اند، جلوگیری شود.
جدا کردن فضای بسته از جریان تولید کلیه‌ی تجهیزات خطرناک متصل و مربوط به فضای بسته را از برق جدا و قفل کرده و سپس آویزبرگ (tag) بزنید.
کنترل یا حذف خطرات اتمسفری خطرات مربوط به هوای درون فضای بسته را حذف یا کنترل کنید. روش و مراحل ضروری برای حذف یا کنترل این خطرات را ثبت کنید.
سنجش هوای فضای بسته شاخص‌های هوای درون فضای بسته را به ترتیب زیر اندازه‌گیری کنید: اکسیژن، گازهای قابل اشتعال و گازهای سمی و خورنده. کارگرانی که قرار است وارد فضای بسته شوند، باید امکان دیدن نتایج اندازه‌گیری را داشته باشند.
تعیین تجهیزات و لوازم ضروری برای کار مطمئن شوید که وارد شوندگان همه‌ی تجهیزات ضروری برای کار به علاوه‌ی تجهیزات نجات و امداد را داشته و نحوه‌ی استفاده از آنها را می‌دانند.
برنامه‌ریزی برای واکنش در شرایط اضطراری سرپرستان و کنترل کنندگان کار باید از چگونگی پاسخ به وضعیت‌های اضطراری، افراد و محل‌هایی که باید از شرایط آگاه شوند و نیز چگونگی خارج کردن افرادی که در فضای بسته وارد شده‌اند، آگاه باشند.
تکمیل و نصب مجوز ورود سرپرست ورود باید تایید کند که فضای بسته برای ورود افراد ایمن است. سپس مجوز ورود را امضا کرده و آن را در جایی که وارد شوندگان به فضای بسته بتوانند ببینند، نصب کند.
حفظ ارتباط با وارد شدگان وارد شوندگان به فضای بسته و کسانی که در بیرون از فضای بسته قرار دارند باید ارتباط خود را با همدیگر حفظ کنند. آنها باید نوع و نحوه‌ی استفاده‌ی مؤثر از وسایل ارتباطی را بدانند.
جلوگیری از نزدیک شدن افراد غیر مجاز به منطقه سرپرست ورود و همکاران او باید از ورود افراد غیر مجاز به محل کار در فضای بسته جلوگیری کرده و آنان را از محل دور کنند.
پایش فعالیت‌های داخل و بیرون فضای بسته زمانی که افراد در داخل فضای بسته مشغول کارند، افراد مجازی که در بیرون از فضای بسته و در دهانه‌ی ورودی آن قرار دارند باید به طور مداوم خطرات ذکر شده در مجوز ورود را بررسی کنند.


 

2-3-6) ملاحظات خاص زیست‏محیطی و روش‏های کنترل آن در پروژه‌های عمرانی

2-3-6-1)کلیات

بی تردید حفاظت محیط زیست یکی از دل‌مشغولی‏ها و نگرانی‏های جوامع کنونی بشری به شمار می‏رود. افزایش انفجارآمیز جمعیت، بهره‏برداری غیر معقول از منابع طبیعی، کاهش تنوع زیستی، گسترش روزافزون آلودگی‏ها اعم از هوا، خاک و آب  به انحای گوناگون، جهان را تحت تاثیر اثرات زیان‏بار قرارداده است و بالاخره تنزل کیفیت زندگی طبیعی انسان‏ها در نتیجه برهم خوردن تعادل و تناسب محیط‏‏زیست موجب شده است تا دولت‏ها، سازمان‏ها و مجامع بین‏المللی به تدوین و اجرای حفاظت از محیط زیست برای جلوگیری از آلودگی و تخریب محیط‏زیست مبادرت ورزند. (نصر آزادانی, و غیره 1388)

دسترسی به آب آشامیدنی سالم برای حفظ بهداشت و سلامت انسان و نیز توسعه و پیشرفت جوامع ضروری است. از طرفی پیشرفت بشر و رشد جمعیت باعث وارد آمدن صدمات زیادی به به کمیت و کیفیت منابع آب شده است. بنابراین با توجه به روند افزایش آلودگی منابع آب موجود و ضرورت دسترسی به آب آشامیدنی سالم، اهمیت نقش طرح‌های آبرسانی به خصوص فرایندهای تصفیه آب و فاضلاب به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است.

هوا با ارزش‌ترین منبعی است که خداوند برای ادامه زندگی کلیه موجودات به زمین هدیه کرده است. نگهداری و حفظ سلامت جو زمین نیز به‌عهده انسان نهاده شده است. در این راستا آلودگی‌ها به ویژه آلودگی‌های انسان‌ساخت، باید از نظر کمی و کیفی شناخته شوند و مناسب‌ترین روش‌های کنترل جهت این آلاینده ها باید طراحی و اجرا شود تا بتوان به تعادل در اکوسیستم دست یافت.

به طور کلی محیط زیست را به سه نوع ذیل تقسیم می‌کنند:

  • محیط طبیعی

محیط طبیعی به آن قسمت از محیط زیست اطلاق می شود که دربرگیرنده بخشی از فضای سطح کره زمین است و به دست انسان ساخته نشده. مانند کوه‌ها، دشت‌ها، جنگل‌ها، حیات وحش، آب‌های سطحی مثل رودخانه‌ها، دریاها و آب‌های زیرزمینی مثل چاهها و قنوات و غیره .

  • محیط مصنوعی یا انسان ساخت

محیط زیست مصنوعی به محیطی گفته می شود که توسط انسان ساخته شده است و به عقیده پاره ای از متخصصان، محیط زیست مصنوعی، محیط زائیده تفکر و محیط فرهنگ ساخت است، بنابراین شهرها با تمام اجزاء آن، محیط زیست مصنوعی را تشکیل می دهند، خانه‌ها، مدرسه‌ها، کارخانه‌ها، فرودگاه‌ها، راه‌ها و غیره. اجزای این بُعد از محیط زیست محسوب می شوند.

 

 

  • محیط اجتماعی

مقصود از محیط اجتماعی جامعه ای است که بشر در آن زندگی می کند، این قسمت از محیط زیست از انسان‌هایی که در کنار و اطراف ما وجود دارند و با ما سروکار دارند و با آنها روابط متقابل داریم تشکیل می شود، این محیط اجتماعی از خانواده آغاز می‌شود و همسایگان، همکاران، رهگذران، فروشندگان و مانند آنها را در جامعه شهری و روستایی در بر می‌گیرد و گستره آن تا ملت و دولت ادامه می‌یابد.

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

ایجاد ساختاری برای ارزیابی عملکرد HSE پیمانکاران در پروژه‌های عمرانی (با مطالعه موردی پیمانکاران سازمان مهندسی و عمران شهر تهران))

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *