پایان نامه ارشد : مدل‌های کسب و کار الکترونیکی:”پایان نامه کسب و کار الکترونیک”

مدل‌های کسب و کار الکترونیکی

این مدل‌ها بر اساس ترکیبی از سه گروه اصلی یک جامعه با رویکرد تجاری بازرگانی هستند که عبارتند از دولت یا سازمان‌های وابسته به دولت[1]  ، موسسات (بنگاه‌های) تولیدکننده و ارائه‌کننده محصولات (business) و در نهایت قشر مصرف کننده[2] که خریدار یا دریافت کننده نهایی کالا یا خدمات هستند. مدل‌ها یا طرق مختلف تجارت الکترونیک که خود زیر مجموعه ای از کسب و کار الکترونیک است، از ارتباط دوبه‌دوی این سه گروه حاصل می‌شوند که در اینجا به بیان توصیفی مختصر از هر کدام می پردازیم. کند (MILLER, 1996, 44-45)

[3](B2B)

ارتباط موسسه با موسسه: به الگویی از تجارت الکترونیکی گویند ، که طرفین معامله موسسات تجاری هستند. تبادلات مالی B2B بیشترین حجم تبادلات مالی را تحت وب شامل می شود. شرکت Cisco.com و Openmarket.com از شرکتهای فعال در این مدل هستند.

[4](B2C)

ارتباط موسسه و مصرف کننده: به الگویی از تجارت الکترونیک گویند که بسیار رایج بوده و ارتباط تجاری مستقیم بین موسسه و مشتریان می باشد . امروزه میتوان انواع کالاها را از لوازم کوچک منزل تا اتومبیل را از این طریق خریداری کرد. بطور کلی سایتهای خرده فروشی (retail) مانند Amazon.com در این دسته قرار دارند.

[5](B2G)

ارتباط موسسه با دولت: تعاملاتی که موسسات تجاری با دولت دارند. پرداخت مالیاتها و عوارض شرکتها از این قبیل تعاملات محسوب می‌شوند .

[6](C2B)

ارتباط مصرف کننده‌ و موسسه: در این حالت اشخاص حقیقی به کمک اینترنت فراورده‌ها یا خدمات خود را به موسسات می فروشند .

[7](C2C)

ارتباط مصرف‌کننده با مصرف‌کننده: در این حالت ارتباط خرید و فروش بین مصرف‌کنندگان است . ایده اصلی این تجارت این است که مصرف کنندگان بدون واسطه به خرید و فروش بپردازند. سایت eBay.com به عنوان بزرگترین حراجی آنلاین نمونه ای از الگوی C2C است.

[8](G2B)

دولت با موسسه: رابطه ای تجاری میان دولت و موسسات است که در آن دولت به موسسات جنس می فروشد و یا به آنها ارائه خدمات می کند.

[9](G2C)

ارتباط بین دولت و شهروندان: الگویی بین دولت و شهروندان آن می باشد . این الگو یکی از مولفه‌های دولت الکترونیک می‌باشد . دولت از طریق ارتباطات الکترونیکی به شهروندان، خدمات مختلف ارائه می‌کند مانند ve.cbi.ir که سامانه تسهیلات وام ازدواج در ایران می باشد.

[10](G2G)

ارتباط بین دولت‌ها: این الگو شامل ارتباط تجاری بین دو ارگان یا سازمان دولتی مانند شهرداری، بانکها، وزارتخانه ها و…  یا بین دولت‌ها در زمینه‌هایی همچون واردات و صادرات می‌باشد .

نوع دیگری از خدمات کسب و کار که در فضای محدودتری انجام می شود عبارتست از موسسه با

کارمندان[11](B2E) که در آن شرکت به کارمندان خود کالا، خدمات و اطلاعات تحویل می دهد.( Libd ,46 )

[1]  Government

[2]  Consumer

[3]  Business-to-Business

[4]  Business-to-Consumer

[5]  Business-to-Government

[6]  Consumer-to-Business

[7]  Consumer-to-Consumer

[8]  Government-to-Business

[9]  Government-to-Citizen

[10]  Government-to-Government

[11]  Business-to-Employee

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

بررسی میزان همراستایی فناوری اطلاعات و کسب و کار الکترونیک (با استفاده از تکنیک AHP) مطالعه موردی(مجتمع پتروشیمی اصفهان)